LIFE Program
Social Change & Leadership Development
In Israel and India

Israelis Join LIFE!

מרץ 2012

תוכנית LIFE

 LIFE היא תוכנית לפיתוח מנהיגות חברתית המתמקדת בקידום צדק חברתי. התכנית מפתחת בקרב משתתפיה זהות, חזון חברתי, יכולות מקצועיות והבנת תהליכים. מעבר לכך התכנית מעודדת פיתוח ראייה בינלאומית גלובאלית, יכולות מנהיגות וכן מאפשרת יצירת קשרים במגזרים העוסקים בתחומים אלו. התכנית מקיימת ומעודדת פיתוח היכולות המפורטות ע"י שילוב של עבודה מעשית באמצעות התמחויות המותאמות לתחומי העניין של כל אחד מהמתמחים. התמחויות אלו הנן חלק ממערך הכולל סיורים, לימוד בשטח, הרצאות מומחים, חשיפה לתכנים מגוונים והכשרה בנושאים מנהלתיים ומנהיגותיים. התכנית מיועדת לצעירים בני 20-30 מהארץ וצעירים בעלי רקע יהודי מחו"ל. התכנית משתרעת על פני תשעה חודשים, מהם ארבעה חודשים מתקיימים בהודו והיתר מתקיימים בארץ. התכנית גאה ביצירת קהילה בינלאומית של יזמים צעירים.

אם אתם מחפשים חוויה המשלבת עשייה לקידום צדק חברתי מקומי ובינלאומי, לימוד, שותפות ערכית עם צעירים מחו"ל, וחוויה בין תרבותית עמוקה – תכנית  LIFE  היא בשבילכם.

תכנית  LIFE  נמשכת תשעה חודשים וכוללת:

  • תקופת הכנה בארץ, התמחות ראשונה בהודו והתמחות נוספת בארץ.
  • לאורך התכנית, מתקיים לימוד מתמשך והכשרה מעמיקה בשינוי חברתי, במנהיגות חברתית ובפיתוח בינלאומי עם מיטב המומחים מישראל ומהודו.
  • לימוד ועיבוד תכנים יהודיים וציוניים , והשפעתם על התרבות הישראלית והנושאים החברתיים.

תכנית  LIFE  מציעה חוויה מעבר להתנדבות שגרתית העוסקת בסיוע לאוכלוסיות מוחלשות. התכנית מאפשרת מעורבות ממשית בארגונים ובפרויקטים המיועדות לשינוי סדרי חברה במגוון דרכים. התכנית מבוססת על שיטה המכונה Service-Learning , המשלבת עם ההתמחות המעשית -לימוד והכשרה בתחומים שונים: סדנאות, הרצאות אקדמיות, פגישות עם דמויות ציבוריות, מחקרי שדה, פרויקטים אישיים וקבוצתיים ועוד.

התכנית מתנהלת בשפה האנגלית הן בארץ והן בהודו, ולפיכך נדרשת מהמתמחים יכולת גבוהה בשפה זו. 

לוח הזמנים של תכנית  LIFE : התוכנית תפתח ב 16 לאוקטובר 2012 , ותימשך עד 15 ליולי, 2013.

הכשרה ולימוד בישראל

תכנית  LIFE  מתחילה בשבועיים של הכנה, הכשרה ולימוד בארץ. תקופה זו היא אינטנסיבית ודורשת השתתפות מלאה. תקופה זו כוללת מגורים עם הקבוצה המתגבשת ומיועדת להיכרות בין כלל המתמחים, אשר תכלול היבטים אישיים, תרבותיים ותפיסתיים. הלמידה תשלב חוויות שונות, ביניהן הרצאות של אנשי אקדמיה מובילים, מפגשים עם נושאי תפקידים (מנהלי עמותות ,בכירים במגזר הציבורי) וסדנאות הכשרה מקצועית. תכנית הלימוד כוללת הכנה תרבותית ומקצועית למשימות הצפויות בהודו. תקופה זו מתקיימת בעיקר בירושלים, אך כוללת נסיעות של מספר ימים למקומות אחרים בארץ.

עבודה מעשית בהודו

עיקר העבודה בהודו תתבצע  בעיר היידרבאד, עיר בת 7 מיליון תושבים בדרום הודו. בדרך יעצרו המתמחים במומבאי כדי להכיר את הקהילה היהודית והנציגות הישראלית, וכדי לקבל חשיפה ראשונית לתחומים חברתיים ופעילות של ארגונים שונים.

LIFE  משתפת פעולה עם מיטב הארגונים המקומיים בתחומים מגוונים בהיידראבאד. הארגונים הנם ארגונים מובילים בקנה מידה בינלאומי. תחומי העיסוק של הארגונים המקומיים איתם אנו עובדים כוללים העצמת קסטות - (castes ),חינוך לבריאות באזורים כפריים, העצמת נשים, זכויות ילדים, חינוך ילדי רחוב, פיתוח כפרי הוליסטי, אספקת מים נקיים, microfinance , פיתוח מקורות פרנסה ועוד.

כל אחד מהמתמחים יפתח וינהל פרויקט במסגרת ארגונים אלו. הפרויקטים מתבססים על צרכי הארגונים המקומיים ועל יכולת מנהל הפרויקט לתרום לשיפור תוצאות הפעילות של הארגון. מדובר בתפקידים מקצועיים כדוגמת מיפוי בעיה, הצעת שינוי במדיניות או שיפור תהליך עבודה/אספקת שרות/תוכנית לשינוי חברתי, פיתוח כלי עבודה (כלי מדידה, מדריך לעובדים, יחידת הכשרה וכו'). תוך כדי פיתוח הפרויקט, המתמחה מקבל הדרכה מקצועית של מנהל בכיר בארגון. אל מול זאת ישנם תהליכי התייעצות עם עמיתיו בקבוצה.

כל מתמחה משולב בארגון ובפרויקט אשר תואמים את תחומי העניין של המתמחה ואת אופי העבודה המתאים לו.

חברי הקבוצה גרים יחד בדירה בעיר, ומנהלים חיים עצמאיים עם תמיכה של מנהל מקומי של  LIFE , איש מקצוע מהזירה החברתית. קיים תהליך ההתאקלמות תרבותית בתחילת התקופה,הכולל נסיעה לאזורים כפריים לא מפותחים. על פי הצורך של כל הפרויקט , המתמחים ייסעו פעמים נוספות לכפרים על לקיים ראיונות, לאסוף מידע או לערוך פעילות ניסיונית. לעיתים המתמחה יתבקש ללון מספר ימים באזור כפרי, בליווי אנשי צוות מהארגון המקומי.

לאורך כל התקופה מתקיימים תהליכי לימוד והכשרה באופנים שונים. מעבר לימים המרוכזים (כיום בשבוע), יש חשיפה לשיטות עבודה מתקדמות, הכרות מעמיקה עם האתגרים של החברה האזרחית ההודית, עיסוק באסטרטגיות של הארגונים הלא-ממשלתיים וחשיפה לתרבות ההודית. החשיפה וההכשרה הנן חלק בלתי נפרד מיעדי השהייה בהודו, ולשם כך מאורגנות התכנסויות ללמידה משותפת. 

במסגרת לוח הזמנים מתוכננת חופשה של שבוע (באמצע התקופה) ועוד שבועיים (בסוף התקופה) על מנת לאפשר טיולים במדינה היפה, המעניינת ורבת פנים זו.

פעילות המשך בארץ

עם חזרת המתמחים לארץ מתחיל החלק השני של התכנית אשר נמשך ארבעה חודשים וחצי. הליבה של חלק זה הינה התמחות בארגון לשינוי חברתי   הכוללת לווי וייעוץ מקצועי ואישי. בשלב זה קיים מגוון רחב של ארגונים המשתפים פעולה עם  LIFE

ההתמחות מתבצעת כארבעה ימים בשבוע ובימים הנוספים מתקיימים לימודים שמתמקדים בסוגיות מתקדמות בנושאי הפיתוח הבינלאומי, יהדות, צדק חברתי, מדיניות ציבורית וסוגיות שונות הנוגעות לחברה האזרחית והממשל.  הפעילות תכלול טיולים וביקורי שדה (field trips ) אשר מהווים חלק מהלימוד וייערכו לעיתים גם בסופי שבוע. במהלך שלב זה כל מתמחה עורך פרויקט אישי אשר יאפשר התמקדות בלימוד ויצירת קשרים בתחום בו המתמחה שואף  להיות מעורב בהמשך העשייה.

המתמחים בתכנית  LIFE  נחשפים לא רק לחוויה אישית ולפיתוח מקצועי, אלא גם מפתחים הבנה ויכולות חדשות אשר תסייענה להם להפוך לדמויות מפתח בקהילותיהם לקידום צדק חברתי, פיתוח בינ"ל, ויחסי ישראל והתפוצות. הם מצטרפים לדור מוביל של צעירים אשר תורמים לשינוי בחברה הישראלית במונחי האג'נדה, התפיסה העצמית ודרך החיים. זוהי המנהיגות שתכנית  LIFE  מבקשת לעורר ולעודד.

הארגונים והאנשים מאחורי התוכנית 

הארגון שפיתח ושמפעיל את  LIFE  הוא 'בצדק', מיזם המתמחה בפיתוח מנהיגות חברתית בקרב נוער וצעירים. בצדק פועל מתוך טופז (ע.ר. ( ,. שותף בכיר בתוכנית LIFE היא ברית עולם שהמהווה את  אחד הארגונים המובילים בארץ בהתנדבות הומניטארית בינלאומית. שותפות חשובה זו מאפשרת שילוב של מומחיות, ניסיון, כלים וקשרים של ברית עולם בהובלה של  LIFE .

שותפים עיקריים נוספים ב  LIFE  הם 'מסע'- פרויקט משותף של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית. מטרתו היא עידוד צעירים יהודיים להגיע לארץ. שותף נוסף הנו Repair The World . זהו ארגון יהודי-אמריקאי אשר שם לעצמו כמטרה להוביל את הקהילה היהודית האמריקאית לראות ב'תיקון עולם' –חלק בלתי נפרד מהחיים היהודיים בצפון אמריקה.

'האגודה לידידות ישראל-הודו' תומכת בתוכנית על ידי ליווי וייעוץ, ועידוד חברות העסקיות החברות בה לגלות מעורבות בתוכנית, ולתמוך כלכלית במלגות המאפשרות לישראלים להשתתף בעלות מסובסדת.

הצוות המוביל של  LIFE , הוא בעל ניסיון עשיר בהכשרת מנהיגות צעירה, תמיכה במתמחים,הכשרה ויישום תוכניות במדינות מתפתחות. ועדת ייעוץ המורכבת מאנשי מקצוע ואקדמאים בתחומים רלוונטיים תומכת בתוכנית לכל אורכה.  הארגונים השותפים לנו, בארץ, בהודו ובירדן, הם מהמובילים בתחומם.

על המנהיגות האזרחית שעומדת מאחורי LIFE ניתן לקרוא בהרחבה ב www.LIFEprogram.org

עלות ההשתתפות

עלות השתתפות בתכנית  LIFE עבור ישראלים* מסתכמת ב 11,000 ₪. זאת בזכות  תמיכת תורמים וחברות עסקיות ישראליות .   הסכום כולל: מגורים במשך תשעה חודשים, טיסות הלוך חזור להודו, ביטוח רפואי בהודו, תוכנית לימודים בארץ ובהודו (כולל נסיעות ולינה באכסניות), נסיעות הלוך וחזור לעבודה, ליווי מקצועי וכלל התשתית הלוגיסטית. העלות לא כוללת ויזה להודו, חיסונים, אוכל, נסיעות פנאי, חופשות , והוצאות אישיות.

ליווי וייעוץ יינתנו בנוגע לכלל הנושאים.

תהליך הצגת מועמדות

מועמדים מוצלחים ב LIFE יהיו:

×    בעלי מחויבות וניסיון בתחום החברתי

×    בעלי ניסיון בסביבות רב-תרבותיות (בעיקר בחו"ל (

×    בוגרי תואר ראשון (לא חובה ; מקבלים גילאי 20 עד 30 (

×    בעלי עניין ביהדות ותרבות ישראלית

×    דוברי אנגלית ברמה טובה

×    סקרנות ורצון ללמוד

×    בעלי ראש פתוח וגמישות

תהליך הצגת מועמדות הינו:

ניתן ללמוד על תוכנית LIFE באתר הרשמי של התוכנית, באנגלית, ב www.LIFEprogram.org

יש לשלוח למנהל התוכנית, עינב לוי, מכתב נלווה המסביר את אופי העניין בהשתתפות ב  LIFE ,כיצד השתתפות בתכנית  משתלבת אורח החיים עד כה ומהן הכוונות לעתיד. יש לשלוח מכתב זה ל-  einav@btzedek.org.il :

       i.            קורות חיים, נא לשים לב שמלבד הדברים הרגילים לקורות חיים, יש לציין את הרלוונטי לגביך מתוך:

v   מעורבות חברתית

v   פעילות התנדבותית

v   מעורבות בתנועת נוער ו/או ניסיון בהדרכה

v   השתתפות במכינה קדם צבאית, שנת שירות או שירות לאומי

v   חוויות עם יהודים מחו"ל או בחו"ל (כדוגמת שליחות למחנה קיץ)

v   נסיעות קודמות לחו"ל (לאן ולאיזה משך) וכן  ניסיון בסביבות רב-תרבותיות

לאחר קבלת המסמכים האלו, יווצר קשר טלפוני להכרות ראשונית ובירורים. אפשר ורצוי במקביל לאסוף  ולשלוח :

     ii.            מכתבי המלצה משני  אנשים אשר מכירים את המתמחה (מעסיק, מרצה באוניברסיטה/מכללה, מנהל מתנדבים או אקטיביסט/ית בכיר/ה בארגון חברתי, מפקד/ת בצבא).

v   יש להפנות את הממליץ/ה לקרוא תקציר זה על התכנית ולבקש המלצה שמתייחסת לתוכנית.

v    במכתב חייב להיות שם ותפקיד הממליץ/ה, פרטי קשר מלאים, משך ההיכרות ואופייה.

יש לבקש מהממליצ/ה לשלוח את ההמלצה, רצוי על נייר פירמה, ישירות ל einav@btzedek.org.il.

    iii.            ראיון אישי בירושלים

תנאי תשלום לתוכנית

מתמחים – מועמדים שהתקבלו - מתבקשים להעביר 50% מעלות התוכנית תוך שבוע מקבלת ההודעה על קבלתם לתוכנית, והיתרה לפני תחילת התוכנית. פרטי הבנק מצויים מטה .  

* מדובר בישראלים שהם תושבים בארץ מספר שנים. לגבי הסדר לעולים חדשים (בעלי אזרחות) וישראלים ששוהים בחו"ל למטרה מוגדרת, יש ליצור קשר עם מנהל התוכנית.

פרטי הבנק לתשלומים:

מספר החשבון:    105-26097
שם החשבון*:  עמותת 'טופז' ליזמות וחדשנות חברתית
* החשבון הינו בבעלות 'טופז', החממה החברתית במסגרתה  פועלת 'בצדק'.

בנק: דיסקונט

מספר בנק:   011

סניף:   אוניברסיטת תל אביב
מספר סניף:  105
כתובת:  בניין מיטשל, אוניברסיטת תל אביב

קיימת אפשרות לשלוח צ'ק רשום ל טופז ע.ר., מלווה מכתב הסבר על יעוד הצ'ק, ל- דתיה הלוי, עמותת  'טופז', רח' הלח"י 27, איזור התעשייה בני ברק, 52000.

פרטים נוספים:

פרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם עינב לוי, רכז גיוס ישראלים של LIFE , ב einav@btzedek.org.il

או ב 050-2600636.